Grundejerforeningen Norsvej |
Et rart sted at bo i Køge |
Ekstraordinær Generalforsamling |
Den ekstraordinære generalforsamling afholdes lørdag den 28. august 2004 kl. 13.45 i festteltet på fællesarealerne nord for Oddervej og Oksbølvej.
I henhold til gældende lokalplan og foreningens vedtægter omfatter Grundejerforeningen alle nuværende og kommende enfamiliehuse/parcelhuse på Oddervej, Oksbølvej og Padborgvej. I henhold til den nyligt vedtagne lokalplan 2-36.1 opføres der desuden nogle række- eller kædehuse på den sydlige del af Padbordgvej. Boligerne opføres helt eller delvist som andelsboliger. Lokalplanerne tilsiger, at disse boliger skal samarbejde med vores forening om pasning og vedligeholdelse af fællesarealer og veje. Det vil f.eks. sige, at de på en eller anden måde skal dele vores udgifter til snerydning på Padborgvej. Bestyrelsen anser det som unødvendigt besværligt at skulle have en mindre selvstændig forening midt inde i det område, som vi har ansvar for. Vi ønsker derfor at kæde- eller rækkehusene optages i vores forening på lige fod med alle andre.
Med de nuværende vedtægter kan det ikke lade sig gøre at optage andelsboligerne i vores grundejerforening på en hensigtsmæssig måde. Bestyrelsens foreslår derfor at vedtægterne ændres i henhold til nedenstående forslag. Køge kommune har på forhånd godkendt ændringerne og bestyrelsen anbefaler enstemmigt, at vedtægterne ændres.
Dagsorden 1. Valg af dirigent Forslaget fremsættes til afstemning
Følgende ændringer foreslås: I § 1.2 skal efter ”.. lokalplan nr. 2- 36.” tilføjes ”og lokalplan 2-36.1.”.
I § 2.2, der vedrører kontingentfastsættelse, tilføjes følgende afsnit: ”Såfremt der optages en andelsboligforening som medlem af grundejerforeningen, fastsættes og betales kontingentet pr. bolig.”
§ 4.2, der omhandler stemmeafgivelse på generalforsamlingen ændres til: ”Ethvert medlem er berettiget til at afgive én stemme pr. matr.nr. Såfremt der optages en andelsboligforening som medlem af grundejerforeningen, tilkommer der ikke én stemme pr. matr.nr., men derimod én stemme pr. bolig.”.
Bestyrelsen anser det øvrigt for nødvendigt at foretage mere gennemgribende ændringer af vedtægterne. Det vil ske ved en senere lejlighed.
Den ekstraordinære generalforsamling afholdes umiddelbart forud for foreningens sommerfest. Man er naturligvis meget velkommen til at deltage i den ekstraordinære generalforsamling selv om man ikke deltager i sommerfesten.
På bestyrelsens vegne
Anton Svendsen, formand Oddervej 15 Dag 82 34 71 24 aften 48 24 34 49
email bestyrelsen@norsvej.dk
|
Lørdag d. 28 august 2004 kl. 13:45 |